کیم وو چونگ

کیم وو چونگ  کیست؟

کیم وو چونگ (Kim Woo Choong) در 19 دسامبر 1936 در تایگو واقع در جنوب شرقی کره متولد شد. دوران بلوغ او هم‌زمان بود با جنگ داخلی کره در بین سال‌های 1950 تا 1953.

در این دوران پدر وو چونگ، که فرماندار استان بود، ربوده شد و او از 14سالگی مسئول تأمین معاش خانواده گردید. برای گذران زندگی به روزنامه‌فروشی روی آورد و در کنار آن توانست از دبیرستان معتبر کیونگی در سئول فارغ‌التحصیل شود.

وو چونگ در سال 1960 توانست مدرک کارشناسی اقتصاد را از دانشگاه یونسی دریافت کند. پدر او مربی پارک چونگ هی بود،‌ کسی که در 1963 به منصب ریاست‌جمهوری کره‌ی جنوبی رسید،‌ او نیز به نوبه‌ی خود تا حد زیادی از کیم وو چونگ از نظر مالی و تجاری حمایت کرد.

ورود کیم وو چونگ به عرصه‌ی تجارت زندگی تجاری کیم وو چونگ از سال 1961 با کار در شرکت صنعتی هانسونگ که به یکی از بستگانش تعلق داشت شروع شد.

شش سال بعد ده هزار دلار وام گرفت و شرکت صنعتی دوو را در زمینه‌ی تجارت منسوجات تأسیس کرد.

این شرکت با آغاز سیاست‌های اقتصادی دولت در سال 1976 بسیار پیشرفت کرد.

از وو چونگ خواسته شد تا زمام امور شرکت صنعتی بسیار بزرگ بدهکاری را به دست بگیرد.

یک سال بعد شرکت به سوددهی رسید و دوو علاوه بر صنایع نساجی پایه‌ی محکمی در صنایع سنگین نیز پیدا کرد. کیم وو چونگ در سال 1978 مالکیت یک شرکت کشتی‌سازی و در سال 1983 مالکیت یک تجارت لوازم خانگی را نیز به دست آورد.

با رشد بازارها و افزایش دستمزدها در دهه‌ی هشتاد، رشد اقتصادی کره با مشکل مواجه شد. کیم وو چونگ، با تبدیل تهدید به فرصت،‌ سرمایه‌گذاری‌های جسورانه‌ای را در کشورهای دوردست مانند لیبی،‌ لهستان،‌ پاکستان و سودان انجام داد. نتیجه اینکه گروه دوو در مقام شرکتی جهانی ظاهر شد. در این دوران کیم وو چونگ شهرتی نیکوکارانه نیز یافت.

او از دارایی‌های شخصی خود در دوو برای تأسیس بنیاد دوو استفاده کرد.

این بنیاد سازمانی غیرانتفاعی بود که اداره‌ی بیمارستان‌های روستایی در سراسر کره‌ی جنوبی را بر عهده داشت و حامی مالی تحقیقات در زمینه‌های مختلف بود.

در دهه‌ی 1990 گروه دوو، با سابقه‌ای حدود 30ساله، در رتبه‌ی دوم کره‌ی جنوبی از نظر دارایی و رتبه‌ی سوم از نظر درآمد قرار گرفت.

این رشد سریع در مقایسه با نحوه‌ی اثرگذاری دیگر شرکت‌های بزرگ کره‌ای (هیوندا، ال جی و سامسونگ) قابل توجه بود.

علی‌رغم بحران مالی آسیا که در سال 1997 آغاز شد،‌ گروه دوو تا سال 1998 با سیصد و بیست هزار کارمند در سراسر جهان و 44 میلیارد دلار درآمد در مقام هجدهم فهرست 500 شرکت بزرگ جهانی منتخب مجله‌ی فرچون قرار گرفت.

این مجتمع بسیار متنوع در ساخت‌وساز، کشتی‌سازی،‌ خودروسازی، مخابرات‌، الکترونیک‌، نساجی و صنایع سنگین فعالیت می‌کرد.

 

 

 

بهترین کتاب‌ کیم وو چونگ

کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست (Every Street is Paved with Gold: The Road to Real Success): خودزندگی‌نامه‌ای که در سال 1989 منتشر شد. این کتاب که عمدتاً برای جوانان نوشته شده است به‌سرعت به کتابی پرفروش تبدیل شد و با فروش یک میلیون نسخه در پنج ماه به کتاب رکوردهای گینس راه یافت.

این کتاب بارها به فارسی برگردانده شده است که از آن میان کتاب الکترونیک سنگفرش هر خیابان از طلاست با ترجمه‌های فرخ بافنده،‌ مهرناز صائمی،‌ سمانه فلاح و کتاب صوتی سنگفرش هر خیابان از طلاست با ترجمه‌های داوود نعمت‌اللهی، و آرمین هدایتی در سایت زرین لینک موجود است.

 

جملات برگزیده کیم وو چونگ

– در نظر پیشگامان،‌ دنیا مکانی است بزرگ و بی‌نهایت کار برای انجام دادن وجود دارد. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست)
– تجربه بزرگترین معلم آدمی است. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست)
– وقت طلاست از میان دو تن که کاری یکسان را انجام می‌دهند،‌ آن که زودتر انجام دهد موفق‌تر است. (کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست)

 

شکست و فروپاشی تجاری کیم وو چونگ

در مارس 1998، کیم وو چونگ به عنوان رئیس فدراسیون صنایع کره (FKI) انتخاب شد. این مؤسسه‌ قدرتمندترین سازمان تجاری کره‌ی جنوبی به حساب می‌آمد. وو چونگ کوشید تا از این موقعیت برای کمک به مبارزه با رکود اقتصادی کره‌ی جنوبی بهره گیرد. او رهبری پویش‌های سراسری تقویت صادرات و افزایش ذخایر ارزی را بر عهده داشت و در شرکت‌های خودروسازی سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرد. باوجوداین، سرمایه‌گذاریِ بیش از حد او نتیجه‌ی عکس داد و گروه دوو در سال 2000 اعلام ورشکستگی کرد. این ورشکستگی بزرگ‌ترین ورشکستگی تاریخ کره‌ی جنوبی بود. کیم وو چونگ به علت مواجهه با اتهامات جنایی و مدنی مرتبط با ورشکستگی از FKI و دوو استعفا داد و از کشور گریخت.